Warszawska 1, Biskupiec | +48 504 464 484
+48 504 464 484
Bukiet ślubny
Przy wyborze tego najważniejszego bukietu w naszym życiu, przyszłe Panny Młode miewają ogromne dylematy. Pojedynczy kwiat, czy wielki bukiet? Klasyczna wiązanka, czy oryginalna kompozycja? Wybierając kształt i wielkość ślubnego bukietu należy wziąć pod uwagę przede wszystkim urodę, figurę i wzrost Panny Młodej. Ponadto kwiaty powinny pasować do sukni i makijażu, a przede wszystkim do temperamentu kobiety. Oto kilka wskazówek, które pozwolą dokonać najlepszego wyboru.
Kształt bukietu:
Dwie najczęściej wybierane formy bukietów ślubnych to wiązanka okrągła, tzw. biedermeierowska oraz wydłużona (spływająca, w formie kaskady, wodospadu czy kropli wody). Coraz popularniejsze stają się też inne formy: wiązanki graficzne, asymetryczne, w kształcie łuku lub nieco zapomniane wiązanki kameliowe (tj. uformowane z samych płatków np. róż, lilii, mieczyków lub innych kwiatów). Do prostych, eleganckich sukienek znakomicie nadają się wiązanki fantazyjne, spływające, np. z modnych cantedeskii (zwanych kallami) lub storczyków. Przy prostej sukni można pozwolić sobie na odrobinę szaleństwa, przystrajając nasz bukiet koralikami, perełkami, piórkami, itp. Z kolei, gdy do ślubu pójdziemy np. w obszernej krynolinie lub gdy nasza sukienka jest bogato zdobiona koronkami, falbankami, gipiurą powinnyśmy wybrać raczej bukiet nieco skromniejszy, np. klasyczny biedermeier. Równie ważny jest styl przyszłej Panny Młodej: do sukni koronkowej raczej nie wybierajmy rustykalnego bukietu ze słoneczników, rumianków czy maków, taki bukiet pasuje raczej do stylizacji wiejskiej. Bukiet ślubny w formie torebki lub wachlarza to propozycje dla Panny Młodej, która lubi niekonwencjonalne pomysły, uwielbia być w centrum uwagi oraz błyszczeć w towarzystwie. Bogato zdobiona torebka z orchideami lub wachlarz z białych piór, na pewno pozostaną niezapomniane.
Wielkość, rozmiary bukietu:
Bukiet powinien być dopasowany do wzrostu i figury Panny Młodej. Wyobraźmy sobie niską, drobną dziewczynę dźwigającą ogromny bukiet z dużej ilości kwiatów, lub wysoką i postawną trzymającą w ręku mikroskopijną wiązankę w stylu biedermeier. Dla bardziej postawnych kobiet, bukiet zwisający- tworzony na linii trójkąta, tego typu kompozycja wysmukli bowiem optycznie sylwetkę. Równie dobrym wyborem będzie też pojedynczy, ale efektowny kwiat. Dziewczyny wysokie mogą pozwolić sobie na formy bardziej okazałe, z kolei niskie powinny unikać wiązanek zbyt dużych, które mogą je przytłaczać lub nawet odciągać uwagę od samej Panny Młodej. Dla drobnych dziewczyn odpowiedni będzie bukiet okrągły lub półkolisty - tworzony na linii koła. Kwiatami możemy zdziałać bardzo wiele - właściwie dobrana wiązanka może nawet optycznie wydłużyć i wyszczuplić sylwetkę.
Kolor kwiatów:
Wybierając kolorystykę naszego bukietu powinniśmy zwrócić uwagę na kolor sukni. Sukienki są co prawda najczęściej w kolorze białym lub ecru, ale jeżeli pojawia się na nich jakiś inny motyw kolorystyczny np. błękitne lub czerwone kwiatuszki, może on powtórzony w naszym bukiecie. Równie ważnym punktem odniesienia w tej kwestii jest kolor włosów i temperament samej Panny Młodej.
Niewinność i czystość - BIEL
Biel od zawsze królował jest w bukietach ślubnych, jako symbol niewinności. Należy do barw uniwersalnych, ponieważ swoim spokojnym chłodem pasuje do każdej kreacji i każdej osoby. Łączenie jej z każdym innym kolorem nie burzy elegancji szat ani żadnej z ozdób. Wśród białych kwiatów dla Panny Młodej największą popularnością cieszą się: róże, orchidee, cantedeskie, eustomy i coraz rzadziej spotykane frezje. Bukiety w tym kolorze zawsze są lekkie i czyste wizualnie. Biel wspaniale komponuje się ze złotymi i srebrnymi dodatkami, chociaż wszelkie pastelowe dodatki do białych kwiatów dają równie dobry efekt. Białe wiązanki ślubne najchętniej wybierane są w sezonie zimowym. Bukiety biedermeierowskie mogą być wykończone woalem z piór, trawami przyozdobionymi perełkami. Szalenie modny akcent daje połączenie bieli z drutem aluminiowym, który daje bardzo wiele możliwości twórczych. Za pomocą takiego drutu możemy podkreślić wymagany kształt bukietu. Wiązanka angielska nabierze finezji przy zastosowaniu delikatnego puszku z bardzo cieniutkiego druciku. Wszelkie awangardowe układanki ślubne z białych kwiatów będą wzbudzały zachwyt, bo będą delikatne mimo zastosowania najbardziej szalonych pomysłów.
Romantycznie - RÓŻ
Kolor różowy kojarzy się z delikatnością i czułością. Ma w sobie miłość i bezpieczeństwo, wspomnienie dziecięcego świata, bo przecież pokoik malutkiej dziewczynki to wszelkie odcienie różu. Panna Młoda wybierając bukiet w różowych odcieniach przekazuje nim oddanie i głęboką wiarę w miłość. Przepięknie wyglądają z nim blondyneczki jak również dziewczyny o czarnych włosach. To kolor stworzony dla romantycznej Panny Młodej, która ma sobie odrobinę bajkowej księżniczki.
Kolor miłości - CZERWIEŃ i BORDO
Czerwień od lat jest zarezerwowana dla miłości wielkiej i gorącej, a bukiety w tych kolorach należą się dziewczynom odważnym i wyzwolonym. Barwa ta pasuje do każdego stylu i dobrze wygląda z każdą kreacją. Ten kolor jest odpowiedni do każdego typu urody - absolutnie uniwersalny. Kolor bordowy to szczyt elegancji i wielkiego szyku. Taki bukiet dla Panny Młodej określa dojrzałość i pewność jej planów. Wiązanka ślubna w kolorze bordowym raczej nie wskazana jest dla dziewczyn o bardzo jasnej karnacji i jasnych włosach.
Kolory słońca - KREMOWY, ŻÓŁTY, POMARAŃCZOWY, BRĄZOWY
Kolor kremowy należy do uniwersalnych i świetnie komponuje się z każdą kreacją i pasuje do każdego typu urody. Barwa żółta i pomarańczowa wymaga już większej uwagi. Słoneczne kolory dobieramy do ciemnowłosej dziewczyny albo do dodatków jakimi są krawat pana młodego i biżuteria panny młodej. Brązy są kolorami akcentującymi wyraźny image Państwa Młodych. Najpopularniejszymi kwiatami w ciepłych kolorach wybieranymi do bukietów ślubnych są: róże, orchidee, cantedeskie i słoneczniki. Kolor zbliżony do brązowego jest unikatowym w kwiatach. Do 'słonecznych' bukietów możemy dodać akcenty w ciepłych kolorach. Każda z tych barw może być mieszana w dowolnych kombinacjach. Do większości bukietów pasują białe dodatki, które maja za zadanie rozświetlić kompozycję. Brunetka o ciemnej karnacji może pozwolić sobie na, zdecydowane jaskrawe kolory w bukiecie, które doskonale podkreślą jej temperament. Z kolei zrównoważona, refleksyjna blondynka o alabastrowej cerze wybierze zapewne delikatne konwalie czy frezje, które podkreślą jej wrażliwość.
Sezonowość kwiatów:
Pamiętajmy, że niektóre kwiaty są dostępne wyłącznie sezonowo. Nie planujmy więc bukietu z konwalii czy tulipanów w środku lata, lub fiołków czy peonii w zimie. Może się to okazać bardzo trudne, a często niemożliwe do zrealizowania. Najprościej, i zarazem najtaniej, jest wybierać te kwiaty, na które akurat jest sezon: wiosenna Panna Młoda wybierze więc delikatną wiązankę z pastelowych tulipanów, frezji, romantycznych konwalii, szafirków, bzu czy hiacyntów. Latem najpiękniej wyglądają pachnące róże, lilie, eustomy, dzwonki, jesienią zaś efektowne cantedeskie, czy słoneczniki w towarzystwie dojrzewających jagódek np. jarzębiny lub kremowej śnieguliczki. Zimą, kiedy o kwiaty jest najtrudniej i są one zarazem najdroższe pięknie wyglądają skromne wiązanki z kilku róż lub lilii otulonych puchatą "zimową" kryzą z piórek lub gipsówki. Niektóre kwiaty dostępne są bez problemu cały rok: róże, gerbery, frezje, storczyki czy margerytki.
Kto odbiera bukiet?
Bukiet z kwiaciarni można odebrać w dniu ślubu. Powinien to zrobić świadek lub Pan Młody w drodze po pannę młodą.
Zgodnie z tradycją Panna Młoda na pamiątkę zasusza swój ślubny bukiet. Jeśli jednak nie chce, by wraz z nim uschła miłość, powinna spalić go w pierwszą rocznicę ślubu
Kwiaty we włosach
Aktualnie, coraz częściej obserwujemy powrót do tradycji, czyli zwyczaj wpinania żywych kwiatów we włosy. Jeżeli już zdecydujemy się na taki dodatek, pamiętajmy, że kwiat powinien idealnie komponować się z bukietem. Coraz większym powodzeniem cieszy się również biżuteria z żywych kwiatów. Stylowa kolia, czy bransoleta może być bardzo efektownym, a zarazem eleganckim dodatkiem do całości stroju Panny Młodej.
Kwiaty dla Druhny
Bukiet druhny powinien pasować kolorystycznie do bukietu Panny Młodej. Zazwyczaj druhna dostaje taki sam bukiet jak Panna Młoda, ale skromniejszy, wykonany z mniejszych kwiatów. Jeśli taka wiązanka nie pasuje do sukni świadka, to bukiet druhny powinien mieć chociaż ten sam kształt i ozdoby. Zamiast bukietu druhna może mieć stroik na rękę, np. z jednego kwiatka, który ma w bukiecie Panna Młoda.
Butonierki
Panom Młodym polecamy butonierkę. Jest to nieduża ozdoba kwiatowa przypinana do klapy garnituru. Butonierka powinna być dopasowana do bukietu Panny Młodej. Ozdobę należy wykonać z trwałych roślin. znajdujących się w bukiecie. Najczęściej Pan Młody wybiera pojedynczy kwiat, jednak może to być też mała kompozycja np. kółeczko uplecione z gipsówki, serduszko czy kwiatek wykonany z dekoracyjnego drutu, dodatkowo ozdobiony koralikami, atłasową wstążką, lub szpilką. Przesada nie jest wskazana - dekoracja nie powinna być zbyt duża.
Proponujemy, aby w dniu ślubu wszyscy mężczyźni w orszaku Pary Młodej, byli udekorowani butonierką, czyli świadkowie, ojcowie, dziadkowie i bracia. Ich ozdoby powinny być skromniejsze, niż ta Pana Młodego, ale utrzymane w tym samym stylu.
Kwiaty dla Rodziców
Kwiaty są najlepszym sposobem, aby wyrazić wdzięczność, miłość, dobro, słowem - aby podziękować rodzicom za wszystkie lata spędzone z Nimi. Może być to jeden piękny kwiat, bukiet, kosz kwiatowy lub dowolna kwiatowa kompozycja jaką sobie wymarzycie na tę szczególną okazję. Zazwyczaj Para Młoda decyduje się na klasyczne bordowe róże, lub kosz pełen kwiatów. Coraz częściej są to jednak oryginalne kompozycje, np. stroik w kształcie serca.
Kwiaty dla rodziców wręczane w dniu Waszego ślubu, powinny być wyjątkowe, bo będą zapamiętane na długie lata. Warto zastanowić się, w czym gustują rodzice, bo to przecież dla nich dedykowane są podziękowania. Para Młoda wręcza rodzicom kwiaty podczas błogosławieństwa, przed wyjazdem do kościoła, czasami podczas uroczystości w kościele, zazwyczaj jednak w trakcie oczepin. Miłym gestem jest również pamięć o dziadkach. Dla nich to bardzo wzruszający moment, gdy widzą wnuczkę lub wnuka na ślubnym kobiercu. Warto pomyśleć również o kwiatach dla rodziców naszych rodziców.
Dekoracja kościoła
Najważniejszym, najbardziej podniosłym momentem w Dniu Ślubu jest chwila ślubowania. Elementem dopełniającym, podkreślającym jej niezwykłość i niepowtarzalność jest odpowiednia oprawa - kwiaty, świece, dekoracje. Decydując się na udekorowanie Kościoła powinniśmy zastanowić się, jaki rodzaj dekoracji najbardziej nam odpowiada. Najpiękniej, naturalnie i elegancko, wyglądają dekoracje z żywych kwiatów. Warto wcześniej ustalić z Księdzem Proboszczem zwyczaje jakie panują w danej parafii jeśli chodzi o dekorowanie kościoła na uroczystości ślubne.
Dekoracja kościoła, to zestawienie trzech elementów: dekoracja ołtarza głównego, dekoracja ołtarzy bocznych, dekoracja drogi do ołtarza głównego. Ze względu na szczególny charakter miejsca, jakim jest ołtarz, wszystkie dekoracje w tym miejscu wykonujemy z kwiatów żywych. Rodzaj i wielkość dekoracji zależy zawsze od tego, ile Młoda Para chce na ten cel przeznaczyć. Ławki można ozdobić tulem i pojedynczymi kwiatami. Pięknie wyglądają dodatki w formie wianków czy serc, ozdobionych tiulem i atłasowymi wstążkami. Dla bardziej wymagających przygotowuje się girlandy ze świeżej zieleni (np. z bluszczu i różnych rodzajów paproci) ozdobione kwiatami i tiulem, lub duże kompozycje na stojakach. Bardzo efektownie prezentuje się szpaler świeczników, przybranych kwiatami i tiulem, wzdłuż drogi Pary Młodej od drzwi kościoła pod sam ołtarz. Drogę, po której Młoda Para będzie kroczyć do ołtarza czasami posypuje się płatkami świeżych kwiatów, a krzesła Państwa Młodych okrywa dekoracyjną tkaniną i ozdabia kwiatami. Jeśli chodzi o kolorystykę, to najpiękniej prezentują się jasne kompozycje. Możemy również wykorzystać kolorystykę bukietu Panny Młodej.
Dekoracja samochodu
Aby wszystko doskonale się ze sobą komponowało powinniśmy przemyśleć również dekorację samochodu, którym pojedziemy do ślubu. Powinna być ona utrzymana w podobnej kolorystyce oraz stylu, co bukiet i reszta ślubnych dekoracji. Unikajmy wszelkich sztuczności, pluszowych misiów, lalek, plastikowych kwiatów i wstążek, które sprawiają, że cała dekoracja jest nieco pretensjonalna. Udekorowanie auta kompozycją z żywych kwiatów umocowaną na tzw. autocorso nie jest sprawą kosztowną, szczególnie latem, nieco droższe, ale szalenie efektowne są girlandy z kwiatów lub gipsówki. Po raz kolejny sprawdza się tu też zasada dopasowania dekoracji do stylu całej uroczystości: nie zamawiajmy dekoracji np. ze słoneczników, jeśli mamy bukiet ze storczyków, nie decydujmy się na styropianowe obrączki lub pluszowe misie na masce, jeżeli planujemy jechać do ślubu np. Lincolnem.
Dekoracja sali
Na rodzaj dekoracji weselnej wpływa charakter miejsca, w którym organizujemy wesele oraz oczywiście upodobania Pary Młodej. Przy określaniu dekoracji sali weselnej na pewno można wziąć pod uwagę całość kolorystyki zamówionych kwiatów. Jeżeli kolory kwiatów użytych w wiązance ślubnej pasują do całego "obrazu" kolorystycznego sali nie ma przeszkód, aby utrzymać taką samą tonację podczas dekorowania jej elementami kwiatowymi.
W eleganckim pałacowym wnętrzu ozdoby powinny być subtelne, ich zadaniem będzie tutaj przede wszystkim podkreślenie walorów tego miejsca. Jeżeli sala ma piękne zdobione ściany i sufit, to szkoda je zasłaniać setkami balonów. Można tu zastosować na przykład delikatne dekoracje materiałowe, żywe kwiaty i świece, których delikatny blask podkreśli urodę wnętrza. Z kolei dekorując mało okazałą salę elementy dekoracyjne powinny być tak zaplanowane, aby stanowiły ozdobę, a jednocześnie ukrywały mankamenty, np. odrapaną ścianę czy zakratowane okno. W tym przypadku ważnym zadaniem dekoracji jest dodanie wnętrzu elegancji. Dobrym rozwiązaniem może być przykładowo podwieszenie delikatnych, zwiewnych materiałów pod sufitem i dopełnienie ich girlandą z żywych kwiatów zawieszoną na środku sali. Można też łączyć dekoracje balonowe z kaskadami udrapowanego tiulu. Bardzo dobrym uzupełnieniem dekoracji materiałowych sali weselnej są naturalne dodatki.
Podczas dekorowania sali weselnej kwiatami na pewno trzeba pomyśleć o kompozycjach na stoły. Kompozycje powinny być odpowiedniej wysokości, aby nie zasłaniały siedzących naprzeciwko siebie gości. Dobrym rozwiązaniem jest umieszczenie przygotowanych kompozycji w wysokich naczyniach. Dzięki temu dekoracje są lepiej widoczne i nie zajmują dużo miejsca na stołach (co jest ważne szczególnie przy wąskich stołach), a goście mogą swobodnie rozmawiać.
Kwiaty użyte do przygotowania aranżacji kwiatowych powinny być bezwonne lub lekko i przyjemnie pachnące. Na stołach można rozłożyć winietki z nazwiskami gości oraz również karty z podziękowaniami. Eleganckie, ręcznie wykonane karty w kolorystyce nawiązującej do pozostałych dekoracji będą ciekawym dodatkiem i jednocześnie pamiątką dla gości weselnych. Za ich pośrednictwem Państwo Młodzi mogą podziękować gościom za ich obecność, przedstawić główne atrakcje, które zaplanowali na ten wieczór oraz podać menu.
Uzupełnieniem dekoracji mogą być również płatki kwiatów rozsypane na stołach oraz świece, które z pewnością pozwolą osiągnąć przyjemny uroczysty i romantyczny zarazem nastrój. Ważnym elementem, który wpływa na nastrój gości jest oświetlenie: światło powinno być rozproszone - lepiej zrezygnować z mocnego górnego oświetlenia na rzecz światła punktowego oraz właśnie wspomnianych wcześniej świec.
Na szczególną uwagę zasługuje dekoracja stołu, przy którym zasiądą młodzi Małżonkowie. Dekoracja powinna wyróżniać ich miejsce przy stole, jako że to ich święto i ich przyjęcie. Pięknie prezentuje się tu na przykład rozłożysta kompozycja z kwiatów spływająca kaskadą z przodu stołu. Tło dla Pary Młodej stanowić mogą fantazyjnie upięte tkaniny, serce z kwiatów czy upięte pojedyncze róże.
Warto pomyśleć również o dekoracji wejścia do lokalu. Jest to szczególnie istotne w przypadku sal mniej okazałych, gdzie niezbyt reprezentacyjne wejście może zburzyć efekt nawet pięknie przystrojonej sali. Balustradę można udekorować tiulem, nad drzwiami powiesić girlandę, a na schodach rozsypać płatki kwiatów, w których pięknie wyglądać będą świece czy małe doniczki z sezonowymi kwiatami. W końcu można się zastanowić nad elementami dodatkowymi np. na stojący na sali bufet czy bar. Są również inne charakterystyczne miejsca na każdej nadające się do udekorowania np. kominek, pulpit, na którym jest wywieszona lista miejsc dla gości czy szatnia. Najważniejsze jest, aby całość tworzyła spójny obraz, tworząc piękne, cudownie wonne tło Waszej uroczystości. Przy określaniu kolorystyki warto wziąć pod uwagę dwa, maksymalnie trzy kolory. Pamiętajmy, że nie mówimy tu o zupełnie różnych kolorach, ale o odcieniach. O wiele korzystniej prezentuje się zestaw biały, ecru plus bardzo delikatny brzoskwiniowy, niż połączenie biały, czerwony plus inny, trzeci kolor.